Zdravé stravovací návyky pro rodiče na cestách

Jako rodič, který kombinuje rodinný život s kariérou, víte, jakou výzvou může být udržení zdravého jídelníčku pro sebe a své děti, zvláště když jste neustále na cestách. Mezi shonem pracovních schůzek, odvážení dětí do školy, zájmových kroužků a zajištěním domácích povinností, může být snadné sáhnout po rychlém, ale nezdravém snacku. Nicméně, s trochou plánování a znalostí můžete do vašeho nabitého dne snadno integrovat zdravé snacking návyky. Zde několik tipů a triků, jak si udržet svačení na cestách co nejzdravější:

1. Plánujte dopředu
Nepodceňujte sílu přípravy. O víkendech si najděte chvilku na to, abyste si připravili zdravé svačinky pro nadcházející týden. Můžete si nakrájet zeleninu, maso nebo nízkotučné sýry a uložit je do přenosných obalů. Připravte si také porce ovoce, oříšků a kousky hořké čokolády.. V troubě můžete upéct sýrové crackery. Vyžadují minimum práce a jsou vynikající.

2. Zastavte spíš u menšího supermarketu než u větší benzínové pumpy
Benzínky jsou plné předražených zpracovaných potravin. Opravdové jídlo tam nenajdete. Děti si moc rády zvyknou, že když se někam jede, mohou si na pumpě vždy vybrat nějakou “dobrotu”. Větší pumpy mívají vlastní občerstvení nebo jsou u nich fast foody, které děti tolik milují. Menší obchod s potravinami najdete dnes na každé vesnici a není tam problém koupit čerstvé ovoce, celozrnné pečivo, oříšky a jogurty bez cukru, V supermarketech někdy koupíte kvalitní proteinové tyčinky nebo dokonce grilované kuře. Vozte s sebou vždy v autě nějaké příbory a boxy na jídlo, ať můžete jíst přirozené, celistvé potraviny.

3. Když musíte na benzínku, vyberte ty zdravější možnosti
Někdy se tomu zkrátka nevyhnete. U dálnic obchody nejsou a ne vždy máte čas někam zajíždět, abyste našli obchod. Pamatujte však, že na pumpách jsou potraviny z drtivé většiny průmyslově zpracované. Jsou tedy vyrobené tak, abyste je dokázali jíst hodně rychle a jejich konzumace tak vede k přejídání. Přirozené potraviny nám dávají mnohem lepší signály sytosti a navíc obsahují cenné živiny. Snaže se tedy najít:
 • nepražené oříšky
 • cereální tyčinky s nízkým obsahem cukru
 • proteinové tyčinky s vysokým obsahem proteinu a nízkým obsahem cukru
 • jogurtové nebo kefírové nápoje bez přidaného cukru
 • vysokoprocentní hořkou čokoládu s nízkým obsahem cukru
 • dětské kapsičky s ovocem a cereáliemi

4. Hydratujte se
Nezapomínejte pít dostatek vody. Hydratace je klíčová pro udržení energie a soustředění během dne. Místo slazených nápojů si s sebou vezměte láhve s vodou nebo si připravte osvěžující neslazené bylinkové čaje.5. Učte své děti zdravým návykům
Děti se učí příkladem. Když uvidí, že si vybíráte zdravé snacky, budou mít tendenci se chovat stejně. Zapojte své děti do přípravy snacků. Ať si vybírají zdravé ingredience, které mají rády, a pomáhají vám při přípravě. To, co děláme v dětství nám pak v dospělosti připadá normální. Někoho dokonce činnosti připomínající dětství vyloženě zahřejí u srdce.'

6. Neodměňujte cukrem
Nejprve je nutno řict, že když jsou děti odměňovány, přestávají pomalu to, za co je odměňujete, dělat samy od sebe a pro radost. Místo toho začínají jednat účelově a snaží se získat odměnu. Pokud chcete odměnu použít, můžete zkusit zdravé alternativy pochutin nebo se úplně vyhnout jídlu. Můžete společně strávit čas hraním hry nebo jinou aktivitou, kterou vaše děti mají rády.
Vytvořením zdravých snacking návyků nejenže podpoříte své vlastní zdraví, ale také pomůžete vytvořit pevné základy pro zdravý životní styl vašich dětí. S těmito tipy budete připraveni čelit výzvám každodenního života, zůstanete zdraví a plní energie i na cestách.Zpět do obchodu