3 jednoduché tipy jak se vypořádat s únavou

Životní tempo nám v dnešní době klade mnoho nároků a často se ocitáme v kolotoči povinností, které vyvolávají pocity únavy a vyčerpání. Pokud funguje pod únavou dlouhodobě, může to negativně ovlivnit nejen naše fyzické, ale i duševní zdraví. V tomto článku se podíváme na tři jednoduché, avšak účinné tipy, jak se únavě postavit čelem a obnovit tolik potřebnou energii a vitalitu.

1. Správný spánek a odpočinek

Kvalitní spánek je základním předpokladem pro regeneraci těla a mysli. Nedostatek spánku nebo nesprávná spánková hygiena mohou vést k chronické únavě a snížené výkonnosti. Nastavte si pravidelný spánkový režim. Určitě jste již slyšeli, že chodit spát a vstávat ve stejnou dobu každý den, i o víkendech hraje důležitou roli v kvalitě spánku. Vyvarujte se konzumaci kofeinu minimálně 6 hodin před spaním a alkoholu celkově. Vyhněte se dlouhodobému používání elektronických zařízení před spaním nebo používete brýle na blokaci modrého a zeleného světa. Vytvořte si před spaním uklidňující rituály, jako je čtení knihy nebo teplá koupel, abyste tělu signalizovali, že je čas se uklidnit a připravit na spánek. Zároveň doporučujeme zařadit doplněk Superior Magnesium. Je to právě nízká hladina magnesia, kvůli které můžeme cítit větší únavu, nekvalitní spánek, ale i stavy úzkosti.

2. Pravidelný pohyb a fyzická aktivita

Fyzická nečinnost může být jedním z hlavních faktorů způsobujících únavu. Pravidelný pohyb a cvičení vám mohou pomoci zlepšit kvalitu spánku, zvýšit hladinu energie a snížit stres. Nemusíte hned kupovat permanentku do posilovny nebo běhat maratony. Stačí začít s malými změnami, jako je pravidelná chůze, plavání nebo jóga. Cvičení uvolňuje endorfiny, tzv. hormony štěstí, které mohou mít pozitivní vliv na vaši náladu a energii. Pravidelný pohyb také podporuje lepší krevní oběh a snižuje riziko vzniku chronických onemocnění. I pouhých 30 minut pohybu několikrát týdně může přinést pozitivní změny, které ucítíte jak na těle, tak na duši.
Pokud nechcete cvičením trávit moc času, nebo se vám to zrovna nehodí, můžete si dát párkrát za den jen intenzivní minutovku. Třeba jen uděláte pár desítek rychlých dřepů, nebo vyběhnete schody do pátého patra. I takto krátké úseky fungují, pokud vám se vám pořádně rozbuší srdce.

3. Strava, hydratace a doplňky výživy

Jedním z nejčastějších důvodů únavy je nedostatek správné výživy a dehydratace. Naše tělo potřebuje dostatek živin pro správné fungování, a pokud mu chybí esenciální látky, může se to projevit únavou a ospalostí. Zajistěte si vyváženou stravu obsahující dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných produktů a kvalitních bílkovin.
Důležité je dbát také na správný příjem energie. Dlouhodobý kalorický nadbytek vede nejen k přibírání, ale i k energetické toxicitě. Z přemíry energie se můžete paradoxně cítit velmi unavení.

Nenechte se také nachytat na to, že káva a energetické nápoje jsou jediným řešením. Přehnaná konzumace kofeinu může vést k dalším problémům, jako je nespavost nebo nervozita. Důležité je také udržovat dostatečnou hydrataci. Nedostatek vody může způsobit ospalost a sníženou koncentraci. Snažte se pít minimálně 2 litry vody denně a vyhněte se konzumaci sladkých nápojů nebo alkoholu.

V závěru je důležité si uvědomit, že boj s únavou není jednorázovým úkolem. Jde o celkový životní styl a dlouhodobé návyky. Změny nejsou vždy snadné, ale malé kroky mohou vést k velkým výsledkům. Sledování stravy, pravidelná fyzická aktivita a správný spánek jsou klíčovými pilíři, které vám pomohou znovu získat energii a radost ze života.


Zpět do obchodu