NRF2

NRF2 (Nuclear Factor Erythroid 2-related Factor 2) je protein, který funguje jako hlavní regulátor obranného mechanismu našich buněk proti oxidačnímu stresu a zánětům. Můžeme si ho představit jako jakéhosi "buněčného strážce" nebo "generála", který dává rozkazy pro produkci armády antioxidantů a detoxikačních enzymů. Tyto látky pak chrání buňky před poškozením volnými radikály a škodlivými látkami.

NRF2 v cytoplazmě buňky

Za normálních podmínek je NRF2 v cytoplazmě buňky (mimo jádro) v klidovém stavu, kde je vázán na jiný protein zvaný Keap1. Keap1 funguje jako "brzda", která drží NRF2 mimo aktivní dění a zároveň zajišťuje jeho rychlou degradaci. Nicméně, když je buňka vystavena stresu – například oxidačním stresem (nerovnováha mezi volnými radikály a antioxidanty), zánětem, působením toxinů nebo určitými fytonutrienty z potravy – změní se tvar proteinu Keap1. Tato změna způsobí, že se NRF2 od Keap1 uvolní.

NRF2 při buněčném stresu

Jakmile je NRF2 "volný", putuje do buněčného jádra. Tam se váže na specifické DNA sekvence, známé jako Antioxidační Reakční Elementy (ARE), které se nacházejí v promotorových oblastech mnoha genů. Tímto navázáním NRF2 aktivuje expresi těchto genů, což vede k produkci široké škály ochranných bílkovin a enzymů.

Endogenní antioxidanty

Mezi nejdůležitější z nich patří endogenní antioxidanty, jako je glutathion, superoxid dismutáza (SOD), kataláza a heme oxygenáza-1 (HO-1), a také enzymy fází I a II detoxikace. Tyto enzymy pak efektivně neutralizují volné radikály, odstraňují toxiny a pomáhají udržovat buněčnou rovnováhu a zdraví.

Prevence a zmírnění poškození buněk

Aktivace NRF2 je proto považována za klíčovou strategii pro prevenci a zmírnění poškození buněk spojených s celou řadou chronických onemocnění, včetně kardiovaskulárních chorob, neurodegenerativních onemocnění (např. Alzheimerova a Parkinsonova choroba), diabetu, zánětlivých onemocnění a některých typů rakoviny.

Jak aktivovat NRF2

Zajímavé je, že NRF2 lze aktivovat mnoha přírodními látkami, které se nacházejí v potravinách, jako je například sulforafan (obsažený v brokolici a růžičkové kapustě), kurkumin (z kurkumy), resveratrol (v červeném víně) nebo EGCG (zelený čaj). V současnosti je NRF2 předmětem intenzivního výzkumu pro svůj terapeutický potenciál a je považován za jeden z nejslibnějších cílů pro vývoj nových léčiv a doplňků stravy zaměřených na podporu dlouhověkosti a zdraví.