Podzim bez odřeného nosu. Jak posílit imunitu?

Zase je to tady. Dny se zkracují, teplota klesá, listy stromů už brzy začnou žloutnout. S příchodem chmurných podzimních měsíců si většina z nás vybaví teplý čaj s medem a kapesník. O tom, že je podzim spojený s rýmou, chřipkou a jinými virózami asi nikdo z nás nepochybuje. Čím to ale je, že toto virózové období přichází právě na podzim? A jak se můžeme nákaze bránit?

Existuje řada teorií a babských rad, z nichž jen málo má něco společného s realitou. Možná právě proto se říká, že léčená rýma trvá sedm dní a neléčená týden. Nejspíš se vám už stalo, že jste se ládovali céčkem, pili zázvorový čaj a cibulovou šťávu, a i tak jste proleželi týden. Pojďme si proto udělat pořádek v tom, co má a co nemá cenu dělat.

Hned úvodem je dobré zmínit, že vitamín C dokáže dle různých výzkumů zkrátit dobu léčby o 8–14 %. Je to drobná pomoc, ale asi ne ta, na kterou je dobré spoléhat. Silné dávky vitamínu C jsou prospěšné především pro tvorbu kolagenu, tedy zdraví šlach, vazů, cév, kůže a tvorbu jizev. Z ostatních vitamínů má cenu zmínit snad jen vitamín B6, který tělu pomáhá získat energii potřebnou pro boj s infekcí.

Je tu ale jedna již dlouho známá živina, která umí s viry zatočit podstatně lépe – zinek. Během epidemie koronaviru přišli vědci na to, že zinek pomáhá buňkám v boji proti rozmnožování viru neboli replikaci. Nutno ovšem zmínit, že je dobré, aby hladina zinku v organismu byla dostatečná již době, kdy do něj virus vstupuje. 

Polykat kapsle zinku, když už je vám zle, je pozdě. Virus se po nějakou dobu množí a horečka a zimnice, která vás trápí, jsou pouze obrannou reakcí vašeho těla. Navýšit množství zinku v buňkách chvíli trvá, a proto tlačit na pilu, když hoří, není nejlepší strategie. Pokud se rozhodnete se zinkem začít, buďte opatrní. Kovy se do těla nevstřebávají moc dobře a trávicí systém jich nedokáže pojmout velké množství najednou. Volte proto organickou, ideálně chelátovou formu a nepřekračujte doporučenou denní dávku. Tím byste si mohli spíše přitížit, než pomoci.

Screenshot 2022-09-26 at 8.12.12

Je evidentní, že prevence je jako vždy účinnější, než řešit problém, když už nastal. A právě v oblasti prevence byly v posledních letech objeveny přírodní látky, které lidskému zdraví pomáhají, a to nejen v jeho obranyschopnosti. Jmenují se adaptogeny. Dva nejdůležitější používá tradiční čínská medicína již tisíce let. Trvalo bohužel dlouho, než si k nim na vědě založená západní kultura našla cestu. První z nich je královská houba reishi, která je v Čechách známá jako lesklokorka lesklá. Druhou je poté astralagus neboli kozinec blanitý.

Oba tyto adaptogeny obsahují polysacharidy, na které tělo reaguje tak, že zvýší počet bílých krvinek, které představují doslova strážce krevního a lymfatického řečiště, kde hlídá všechny ostatní buňky. Jakmile tito strážci spatří cokoliv, co nepovažují za vlastní, bijí na poplach. A právě tak bychom mohli popsat prevenci na úrovni obranyschopnosti těla.

Druhou, neméně důležitou úrovní je pak naše chování v těchto krizových měsících. Ačkoliv jsme zvyklí věřit, že je vše způsobeno vlivem počasí, je to spíš nepřímý důsledek. Problém je hlavně v tom, že opět trávíme drtivou většinu času ve vnitřních prostorách a tak dochází k mnohem většímu počtu přenosů než v létě. Navíc jsme v zimě často více vyčerpaní a vystresovaní, což nás opět činí více náchylnými k onemocnění.

Teď, když to všechno víte, můžete své tělo připravit na boj. A když jste unavení, nechoďte mezi lidi. Zůstaňte doma a dopřejte si kvalitní odpočinek. Buďte zdraví. 

Zpět do obchodu